ZAŠTO greenes?

Digitalizacija u sektoru obnovljivih izvora energije igra ključnu ulogu u optimizaciji, praćenju i upravljanju obnovljivim izvorima energije. Razvojem seta potrebnih komptencija u okviru programa zaštite životne sredine, pojačaće se kvalitet i raznovrsnost stručnog kadra koji može da odgovori znanjem na izazove klimatskih promena i akutelne energetske krize.

opšti i specificni ciljevi

Opsti i specificni ciljevi kao i rezultati GREENES projekta, usmereni su ka studentima, nastavnicima, profesionalcima, donosiocima odluka na lokalnom, regionalnom i nacionalnon nivou i generalno mladima. Kroz unapredjenje komptencija stvorice se uslovi za kreiranje profesionalaca sposobnih da odgovore zahtevima savremenog energetskog trzista.

ASPEKT DIGITALIZACIJE

Digitilizacija je noseci faktor GREENES projekta i provlaci se kroz programske sadržaje, inovacije u nastavnom procesu, razvoja virtuelnog centra razmene iskustva znanja i primera dobre prakse u formi interaktivne platforme, kurseva celoživotnog učenja LLL, pa do diseminacionih metoda i mehanizam sprovodjenja kampanja daje prliku partnerima kao i svim ciljnim grupama da jačaju svoje kapacatite na polju digitalizacije, kako personalne (studenti, nastavnici, profesionalci), tako i institucione (digitalizacija procedura, digitalizacija komunikacije, i društva kao celine)

nove kompetencije

Unapredjenjem postojece kompetencije studenata na master studijama iz oblasti zaztite zivotne sredine, realizovace se elementima digitalizacije energetskog sektora, kroz primenu IKT tehnologija poput block chaina, IOT, AI VR, i sl, kreirace sestrucnjaci spremni na aktuelne izazove i potrebe energetskog sektora. Na taj nacin, ucinice se prvi korak u podizanju kapaciteta ustanova, i privrede u obasti jacanja i ustede energije, podizanju stepena energetske efikasnosti, kao i energetske tranzcije u smislu prelaska na razlicite vidove obnovljivih izvore energije (biomasa, spalionice) i pruzice se odgvoarajuci doprinos smanjenju energetske zavisnosti sve tri zemlje od uvoza energenata.

OBNOVLJIVI RESURSI

obnovljivi izvori energije

energija biomase

Digitalizacija unapređuje proizvodnju energije iz biomase, povećava efikasnost i smanjuje negativne uticaje na okolinu. Korišćenje digitalnih tehnologija pruža mogućnost za širenje i veću integraciju biomase u energetski miks, doprinoseći održivom energetskom sektoru i smanjenju emisije štetnih gasova.

GEOTERMALNA energija

Digitalizacija omogućava stalno praćenje parametara geotermalnih bušotina, uključujući temperaturu, pritisak i protok fluida. Ovi podaci omogućavaju bolje upravljanje i optimizaciju rada bušotina, povećavajući proizvodnju energije i smanjujući troškove održavanja.

HIDROENERGIJA

Digitalizacije pruža mogućnost za unapređenje performansi, efikasnosti i pouzdanosti hidroenergetskih sistema. Ova integracija doprinosi održivom i stabilnom snabdevanju električnom energijom, uz smanjenje negativnih uticaja na okolinu.

SOLArNI izvori

Digitalni senzori omogućavaju stalno praćenje proizvodnje električne energije fotonaponskih panela u realnom vremenu. To omogućava precizno praćenje performansi panela i identifikaciju problema ili gubitaka u proizvodnji. Na osnovu ovih podataka, moguće je optimizovati postavke sistema kako bi se povećala efikasnost i iskoristivost solarnih panela I odrediti nivo uticaja na zaštitu životne sredine

VETRogeneratori

Integracija vetroelektrana u pametne mreže (Smart Grids) omogućava bolje upravljanje i integraciju sa drugim izvorima energije. Ovo omogućava balansiranje ponude i potražnje energije u mreži, smanjenje gubitaka i poboljšanje stabilnosti mreže.

energija vodonika

Digitalne tehnologije omogućavaju bolje upravljanje procesima proizvodnje vodonika, bilo putem elektrolize, reakcije metana sa parom (reformacija), ili drugih metoda. Ove tehnologije omogućavaju precizno praćenje parametara procesa i optimizaciju proizvodnje kako bi se povećala efikasnost i smanjili troškovi.

NAšI PartnerI

Adresa

Aleksandara Medvedeva 20, Nis
+018 588211
info@akademijanis.edu.rs

Finansirano od

Digitalizacija u sektoru obnovljivih izvora omogućava:

Praćenje i upravljanje proizvodnjom: Digitalne tehnologije omogućavaju kontinuirano praćenje proizvodnje iz obnovljivih izvora, kao što su solarni paneli i vetroelektrane. Senzori i pametni uređaji mogu prikupljati podatke o proizvodnji energije u realnom vremenu, omogućavajući efikasnije upravljanje i optimizaciju proizvodnog kapaciteta.

Napredna analitika podataka: Analitika podataka i veštačka inteligencija mogu se primeniti za analizu velikih količina podataka iz obnovljivih izvora energije. Ove tehnologije mogu identifikovati obrasce u proizvodnji energije, predviđati proizvodnju na osnovu vremenskih uslova i drugih faktora, što pomaže u boljem planiranju i upravljanju energetskim resursima.

Mikrogrids i decentralizacija: Digitalizacija omogućava formiranje mikromreža koje koriste obnovljive izvore energije za lokalne potrebe. Ovi sistemi mogu biti decentralizovani i omogućiti nezavisno snabdevanje energijom manjih zajednica, industrijskih postrojenja ili ruralnih područja.

Internet stvari (IoT) i pametne tehnologije: Integracija IoT uređaja i pametnih tehnologija u obnovljive izvore energije omogućava automatizaciju i daljinsko upravljanje proizvodnim sistemima. Ovo povećava efikasnost i pouzdanost, omogućavajući proizvođačima da reaguju na promenljive uslove i povećaju iskoristivost energije.

Blockchain tehnologija: Korišćenje blockchain tehnologije može omogućiti transparentnu i sigurnu razmenu energije između različitih aktera u sektoru obnovljivih izvora. Ova tehnologija može podržati tržišne modele peer-to-peer trgovine energijom između proizvođača i potrošača.

Integracija sa pametnim mrežama: Obnovljivi izvori energije mogu biti integrisani u pametne mreže (Smart Grids) kako bi se bolje upravljalo i distribuiralo proizvedenu energiju. Ovo povećava stabilnost i fleksibilnost energetskog sistema, posebno s obzirom na promenljivu prirodu proizvodnje iz obnovljivih izvora.

Digitalizacija u sektoru obnovljivih izvora energije pruža brojne prednosti, uključujući povećanu efikasnost, smanjenje emisija gasova staklene bašte i veću održivost energetskog sektora. Ove tehnologije igraju ključnu ulogu u tranziciji ka čistijoj i održivijoj energetskoj budućnosti.

This will close in 0 seconds