Pripremno razvojni paket

Ovaj radni paket obuhvata preliminarne aktivnosti neophodne za razvoj i unapredjenje stanja u okviru osam predmeta, na sve tri ustanove PC (Regulative, Energetski potencijl otpada, Senzorski sistemi), P1 (Sagorevanje i ekologija, Energija i životna sredina, Materijalna i energetska upotreba otpada) P2 (Savremene proizvodne tehnologije I Savremena hidroeneregtska postrojenja). To će rezultirati integrisanim podacima o svim studijskim programima, njihovim ciljevima sa predlogom promena u oblasti zelenih energija a na bazi aktuelnih direktiva i zahteva tržišta sa jedne strane, kao i postojećim kapacitetima (infrastruktura, objekti, laboratorije, radna snaga itd.) u oblasti u sve tri zemlje. Rezultati ovih aktivnosti biće usaglašeni i objavljeni u nekoliko izveštaja. Zelena znanja, veštine i kompetencije koje su potrebne diplomcima, postdiplomcima i sadašnjim zaposlenima biće definisane kroz saradnju sa partnerima iz privrede i uskladiće se sa njihovim potrebama i iskustvima. Ovo će rezultirati dugoročnim sporazumima između visokoškolskih ustanova I kompanija/stejkholdera u oblasti. Ovaj radni paket takođe obuhvata aktivnosti vezane za diskusiju i definisanje metodoloških pristupa u kreiranju i programa obuke. Takođe, u okviru ovih aktivnosti postaviče se I osnova za unapredjeni modela on line nastave kao i dugoročne studentske mobilnosti izmedju svih šest partnera u projektu a sve to na bazi analiza i primera dobre prakse. Takođe ovaj WP obuhvata i aktivnosti neophodne za pripremu za punu implementaciju svih postignutih rezultata projekta. Ove aktivnosti imaju za cilj postizanje razmene znanja i ekspertize o ‚‚zelenoj energiji‚‚, edukaciji i obuci između PE (partenri iz sektora obrazovanja) i PI (partneri iz sektora industrije) partnera

A.2.1. Analiza stanja u visokom obrazovanju u oblasti zelenih energija I stanja u energetskom sektoru

A.2.2. Digitalizacija energetskog sektora

A.2.3. Analiza postojećih kvalifkacija na tržištu zelenih energija i predlog novih komptencija

A.2.4. Analiza stepena zadovoljstva studenata i nastavnika on line sistemom učenja, pravci daljeg razvoja

A.2.5. Izrada inovirnaih sadržaja

A.2.6. Izrada nove metodologije on line učenja

A.2.7. Razvoj e platforme znanja

Adresa

Aleksandara Medvedeva 20, Nis
+018 588211
info@akademijanis.edu.rs

Finansirano od

Digitalizacija u sektoru obnovljivih izvora omogućava:

Praćenje i upravljanje proizvodnjom: Digitalne tehnologije omogućavaju kontinuirano praćenje proizvodnje iz obnovljivih izvora, kao što su solarni paneli i vetroelektrane. Senzori i pametni uređaji mogu prikupljati podatke o proizvodnji energije u realnom vremenu, omogućavajući efikasnije upravljanje i optimizaciju proizvodnog kapaciteta.

Napredna analitika podataka: Analitika podataka i veštačka inteligencija mogu se primeniti za analizu velikih količina podataka iz obnovljivih izvora energije. Ove tehnologije mogu identifikovati obrasce u proizvodnji energije, predviđati proizvodnju na osnovu vremenskih uslova i drugih faktora, što pomaže u boljem planiranju i upravljanju energetskim resursima.

Mikrogrids i decentralizacija: Digitalizacija omogućava formiranje mikromreža koje koriste obnovljive izvore energije za lokalne potrebe. Ovi sistemi mogu biti decentralizovani i omogućiti nezavisno snabdevanje energijom manjih zajednica, industrijskih postrojenja ili ruralnih područja.

Internet stvari (IoT) i pametne tehnologije: Integracija IoT uređaja i pametnih tehnologija u obnovljive izvore energije omogućava automatizaciju i daljinsko upravljanje proizvodnim sistemima. Ovo povećava efikasnost i pouzdanost, omogućavajući proizvođačima da reaguju na promenljive uslove i povećaju iskoristivost energije.

Blockchain tehnologija: Korišćenje blockchain tehnologije može omogućiti transparentnu i sigurnu razmenu energije između različitih aktera u sektoru obnovljivih izvora. Ova tehnologija može podržati tržišne modele peer-to-peer trgovine energijom između proizvođača i potrošača.

Integracija sa pametnim mrežama: Obnovljivi izvori energije mogu biti integrisani u pametne mreže (Smart Grids) kako bi se bolje upravljalo i distribuiralo proizvedenu energiju. Ovo povećava stabilnost i fleksibilnost energetskog sistema, posebno s obzirom na promenljivu prirodu proizvodnje iz obnovljivih izvora.

Digitalizacija u sektoru obnovljivih izvora energije pruža brojne prednosti, uključujući povećanu efikasnost, smanjenje emisija gasova staklene bašte i veću održivost energetskog sektora. Ove tehnologije igraju ključnu ulogu u tranziciji ka čistijoj i održivijoj energetskoj budućnosti.

This will close in 0 seconds